Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie pentru crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie pentru crestere copil

buna ziua ma numesc petronela si sunt din severin si a-si avea si eu o intrebare. sunt in prenatal de la sfarsitul luni ianuiarie 2007. am fost angajata la firma x si am nascut pe 8 decembrie 2006 ,dupa care am primit bani de la service pentru alea 45 de zile de lauzie asta ajungand pana pe data de 30 ianuarie 1 febroarie cand am intrat in prenataln,iar dupa cuponul de alocatie si indemnizatie a-si mai avea de primit cam doua luni .intrbarea mea este daca eu pot beneficia de noua lege de la 1 ianuarie 2009 si de ce acte a-si avea nevoie sa prelungesc prenatalul?mentionez ca prenatalul din octombrie l-am luat in noiembrie.va multumesc
Asa cum spune si legea, beneficiati de indemnizatie (in conditiile legii) pe perioada de pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului (sau 3 ani pt copil cu handicap), indiferent cat ati stat in medical maternitate. Daca copilul s-a nascut pe 08 dec 2006 inseamna ca deja a implinit 2 ani, acum pe 08.12.2008.

OUG 148/2005: Art. 1 (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior
datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse
impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu
modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea
copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3
ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în
cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.
(la data 07-Nov-2008 art. 1, alin. (1) modificat de art. I din Legea 257/2008 )
Stimata Doamna,

sunt gravida in luna a patra, urmeaza sa nasc la inceputul lunii iunie. Sunt salariata la o gradinita de stat, in plus mai am venituri impozabile, realizate si din activitatea independenta. Intrebarea mea este, daca la calcularea indemnizatiei de crestere a copilului se ia in calcul si venitul A.I? Daca da, cum se va calcula? Se va imparti venitul anual pe luni sau cum?
Va multumesc pentru raspuns, Andrea
luminita_plesca a scris:

OUG 148/2005: Art. 1 (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior
datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse
impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu
modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea
copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3
ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în
cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.
(la data 07-Nov-2008 art. 1, alin. (1) modificat de art. I din Legea 257/2008 )

Buna ziua,
Sotia mea este angajata din 05.05.2008 la firma x. Va naste la sfarsitul lunii aprilie 2009. Vechime in munca are inca 1 an si jumatate dar are intrerupere in luna aprilie 2008. In total in munca ar avea 29 de luni dar nu sunt consecutive. Mai beneficiem de indemnizatie sau doar de concediu? Cum ar trebui procedat?
Multumesc
Buna ziua!
Voiam sa va intreba daca indemnizatia pentru crestere copil se calculeaza 85% din media veniturilor brute sau din media veniturilor nete?
Multumesc frumos anticipat
Se calculeaza din media veniturilor nete realizate.